Makarna nasıl olmalı?

Makarna çocukların ve yetişkinlerin en sevdiği yiyeceklerdendir. Son derece lezzetli, ekonomik ve besleyici olması, çabuk ve kolay hazırlanması, makarnanın dünyada çok tüketilen ve tercih edilen gıdalardan birisi olmasını sağlamıştır. Mükemmel makarna nasıl pişirilir diye sorulduğunda akla İtalyanlar gelir, çeşitli sosları, sihirli dokunuşları ile en basit makarnayı bile muhteşem bir ziyafete çevirirler. Makarna pişirmek aslında çok kolaydır, ama bazı basit kurallara uyulmazsa bir paket makarnayı berbat etmek daha da kolaydır.

Tadına doyulmaz makarnalar hazırlamanın, İtalyanlar gibi makarna pişirmenin püf noktaları şunlardır.

1.Büyük ve derin bir tencere seçilmelidir
Makarnayı yapacağınız tencerenin uygun büyüklükte olması gerekir. 500 gramlık 1 paket makarnayı haşlamak için ortalama 5 litre iyi su kullanılmalıdır. Su yüksekliği tencerenin 3/4’ünü geçmemelidir. Fazla su doldurulursa kaynadığı zaman tencereden taşar, az suda ise makarna iyi pişmez ve tencerenin dibine yapışabilir.

2.Tuz, su kaynadıktan sonra eklenmelidir
Makarna bol tuzlu suda, İtalyanların ifadesine göre deniz suyu kadar tuzlu olan suda haşlanmalıdır. Tuzunu başlangıçta değil, su kaynadıktan sonra 5 litre suya 1 yemek kaşığı olacak şekilde eklemek gerekir.

3.Makarnanın haşlandığı suya yağ konulmamalıdır
Haşlama suyuna yağ konulursa makarnalar birbirine yapışmaz gibi bir rivayet vardır. Oysa yağ makarnanın etrafında koruyucu tabaka oluşturur ve makarnanın sos tutuşunu azaltır.

4.Makarnayı suya atmadan önce iyice fokurdaması beklenmelidir
Ne kadar aceleniz olursa olsun su iyice kaynamadan makarnaları tencereye atmamak gerekir.

5.Makarnaları suya atınca hemen karıştırmalıdır
Makarnaları suya atınca birbirine yapışmaması için ilk 30 saniye kaşıkla sık sık karıştırmak gerekir. Sonra da her 3 dakikada bir karıştırılmalıdır.

6.Makarna kapağı açık tencerede ve harlı ateşte pişirilmelidir
Makarna kesinlikle yüksek ateşte ocağın altı hiç kısılmadan ve tencerenin kapağı kapatılmadan haşlanmalıdır.

7.Sos için makarnanın haşlama suyundan biraz ayrılmalıdır
Lezzetli bir sos için makarnayı haşladığınız sudan, makarnayı süzmeden önce 1 bardak ayrılmalıdır. Nişasta içeren bu su makarna sosuna kıvam ve lezzet verir, kolayca nüfuz etmesini sağlar.

8.Makarna paketinde belirtilen pişirme süresinden 2 dakika önce kontrol edilmelidir
Mükemmel bir makarna yapmak için üzerindeki pişirme süresine uymak gerekir. Ancak tencerenin büyüklüğü, suyun ısısı gibi sebeplerle bu süre değişiklik gösterebilir. Özellikle soslu makarnalarda sosla birlikte pişmeye devam edeceğinden fazla pişmemesi gerekir. “Al Dente” kıvamında yani dışı yumuşak içi dişe gelir kıvamda olması için kontrol edilmelidir. Çok pişirilen makarna sosu yeterince tutamaz.

9.Makarna süzgeçle süzülmeli, asla yıkanmamalıdır
Makarna pişer pişmez bekletmeden küçük delikli ve ayaklı bir süzgeçle süzülmelidir. İri delikli süzgeçler pişirme suyunun hemen boşalıp makarnaların birbirine yapışmasına neden olur. Oysa makarna biraz nemli kalırsa sosunu iyice özümser. Makarna kesinlikle yıkanmamalıdır. Makarnanın pişme derecesine göre yüzeyinde bir miktar nişasta kalır ve bu nişasta makarnanın az sonra karışacağı sosu yüzeyinde tutmasına da yardımcı olur. Eğer yıkarsak yüzeyinde hiçbir şey kalmaz ve sosla güzelce karışamaz, lezzetinden ve besin değerinden çok şey kaybeder. Ancak soğuk olarak salatalarda kullanılacağı zaman yıkanabilir.

10.Makarna süzüldükten sonra hemen sosla karıştırılmalı ve yenmelidir
Makarna süzgeçte bekletilmemelidir. Süzülür süzülmez hemen içinde sıcak sos olan tavaya alınmalı ve 1 dakika kadar sosla karıştırılarak birlikte pişirilmelidir. Bu arada sosa ayrılan makarna suyundan eklerseniz lezzet ve kıvam verecektir. Makarnayı yeterli miktarda sosla karıştırmak çok önemlidir. Sos makarnaya iyice bulaşmalı ancak makarnalar sos içinde yüzmemelidir. Rendelenmiş peynir ise sofrada servis yapılmalıdır.

Not: Makarna miktarı çok fazla değilse süzgeç kullanmadan, tencerede kevgirle sos tavasına alabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir